František Lízna

František Lízna SJ - (11. července 1941 Jevíčko – 4. března 2021 Olomouc) byl moravský kněz, jezuita a předseda redakční rady časopisu Akord a spoluzakladatel Misijních ostrůvků. Zaměřoval se zejména na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců. Roku 1968 vstoupil k jezuitům, byl vysvěcen na kněze v roce 1974, do roku 1989 ale nedostal státní souhlas k...

František Lízna SJ - (11. července 1941 Jevíčko – 4. března 2021 Olomouc) byl moravský kněz, jezuita a předseda redakční rady časopisu Akord a spoluzakladatel Misijních ostrůvků. Zaměřoval se zejména na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců. Roku 1968 vstoupil k jezuitům, byl vysvěcen na kněze v roce 1974, do roku 1989 ale nedostal státní souhlas k této činnosti. Vystřídal celou řadu manuálních zaměstnání, byl čtyřikrát vězněn z politických důvodů. Stal se signatářem Charty 77. Zaměřoval se na pastoraci Romů, bezdomovců a vězněných - od roku 1995 působil ve farnosti Vyšehorky u Mohelnice a k tomu byl navíc vězeňským kaplanem v nedaleké věznici Mírov. Od roku 1992 se ze solidarity hlásil k romské národnosti. Je držitelem Ceny Františka Kriegela "Za obětavou práci s odsouzenými" a Řádu TGM "Za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva".

Podnikl taky několik pěších cest – poutí. Nejvýznamnější z nich byly pouť ze Svaté Hory u Příbrami ke Svatému Jakubu do Santiaga de Compostela v roce 2004 a později, už s diagnostikovanou rakovinou prostaty, podle vlastních slov už v neoperovatelném stádiu,[3] pouť z hory Kremenec na ukrajinsko-slovensko-polském pomezí do města Chersones na Krymu, tedy do místa, kde svatí Cyril a Metoděj našli ostatky svatého Klementa I., papeže, (a odkud je pak snad přenesli na moravský Klimentek) a místem křtu svatého Vladimíra, čímž chtěl podle vlastních slov propojit křesťanský Východ a Západ. 

Zemřel v olomoucké fakultní nemocnici po nákaze nemocí covid-19.

Zobrazit

František Lízna Počet produktů: 3

Zobrazeno 1 – 3 z 3 položek
Zobrazeno 1 – 3 z 3 položek