1905 - 1997, profesor neurologie a psychiatrie na univerzitě ve Vídni, profesor logoterapie v San Diegu (USA). Je zakladatelem logoterapie a jeho dílo je označováno jako cesta k „rehumanizaci“ psychoterapie. Jeho více než 30 knih vyšlo v 25 jazycích. Za své vědecké zásluhy byl vyznamenán 27 čestnými doktoráty světových univerzit (též na Karlově ...
1905 - 1997, profesor neurologie a psychiatrie na univerzitě ve Vídni, profesor logoterapie v San Diegu (USA). Je zakladatelem logoterapie a jeho dílo je označováno jako cesta k „rehumanizaci“ psychoterapie. Jeho více než 30 knih vyšlo v 25 jazycích. Za své vědecké zásluhy byl vyznamenán 27 čestnými doktoráty světových univerzit (též na Karlově univerzitě).
Psychiatr a neurolog V. E. Frankl a židovský teolog P. Lapide vedli v roce 1984 ve Vídni mezioborový dialog o spáse a uzdravení člověka.
Ve vzpomínkách a reflexích autor popisuje své dětství a mládí ve Vídni a svou činnost jako mladý lékař nervové kliniky mezi oběma světovými válkami. Zvlášť aktuální je popis jeho pobytu ve čtyřech různých koncentračních táborech, zejména v Osvětimi.
Základy logoterapie a existenciální analýzy Kniha je základním dílem tzv. logoterapie, což je léčba smyslem. Logoterapie jako moderní psychoterapeutická metoda je v tomto díle nejsystematičtěji a nejinstruktivněji vyložena v obecném i specifickém plánu, a kniha je nejlepším pracovním úvodem do ní. Brož, 240 str.
Hledání nejvyššího smyslu Základní dílo k tématu psychoterapie a náboženství - důležitá pomoc při chybějící orientaci v dnešní době. "Kdyby nebylo Franklova díla, naléhavě bychom ho potřebovali, právě dnes, kdy je strach z budoucnosti a krize smyslu u mladých lidí - a nejen u nich - tak výrazná, jako snad nikdy dříve."
Viktor Emanuel Frankl byl ve svém životě nadšeným horolezcem a alpinistou.
Kniha není ani systematickou učebnicí psychoterapie, ani výkladem duševních poruch. Je jen skromným, ale účinným průvodcem duševními a duchovními obtížemi našich životů. Ukazuje nám, jak se dívat na vlastní i cizí nespavost, stárnutí u mužů a přibývání let u žen. Poučí nás o úzkosti, strachu a obavách, o utrpení, ale i depresi a schizofrenii. Co se dnes...
Texty knihy jsou jedinečné a fascinující. Zahrnují čtyřicetileté údobí a skýtají celistvý pohled na Franklovo dílo a zároveň bezprostředně vypovídají o jeho osobitém myšlení, povaze a způsobu přetavení vlastního prožitku ve smysl. Je pozoruhodné, jak brzy byly jeho teze jasně a srozumitelně zformulovány, takže jejich převážná část zůstala po celá...