Pospisilovi1.jpg

Iva a Lubomír Pospíšilovi

nakladatelé

Cesta? Proč zrovna Cesta? Nakladatelství Cesta je součást naší životní cesty jako cesty hledání. Vznikli
jsme hned po převratu v r. 1989 ze samizdatu. Toužili jsme si rozšiřovat horizonty našeho poznání
světa, hledat, jak to tedy vlastně je a když jsme na nějaký záblesk narazili, tak se o něj s druhými
podělit. Ale přitom se musíte, jako na každé cestě i živit. Nakladatelství je pochod na hraně mezi tím,
co chcete a tím, co materiálně můžete. Vydávat jen to, po čem je poptávka, znamená zpronevěřit se
hledání, tedy cestě Cesty. A vydávat jen to, k čemu nás to táhne, zase znamená hospodářský konec.
Jsme vděčni, že se Cestě již 29 let daří to vyvažovat a být doslova “na cestě“ a děkujeme za mnoho
krásných a inspirativních lidí, které jsme měli čest potkat a chvíli s nimi putovat.

JiriVsiansky_1.jpg

Jiří Všianský

vedoucí knihkupectví

Knihy mne provázejí celým životem. Jako malý jsem si s oblibou hrával na obchod, moji rodiče vždy rádi a hodně četli, mají rozsáhlou knihovnu a lásku ke knihám jsem po nich patrně zdědil. Když jsem se pak rozhodoval o mém budoucím povolání, měl jsem jasno. Volba padla na knihkupeckou školu v Luhačovicích. Po jejím absolvování jsem pracoval postupně ve dvou brněnských knihkupectvích, kde jsem nasbíral první praktické zkušenosti. Miloval jsem vůni nových knih, ale když přišla po roce 1990 nabídka pracovat jako nákupčí v nově vznikajícím antikvariátu, s mírnou nejistotou jsem ji přijal. Toho rozhodnutí jsem nikdy nelitoval a během téměř 25 let, která jsem tam strávil, jsem si užíval každodenní setkávání nejen se starými knihami a vzácnými tisky, ale také se spoustou zajímavých zákazníků. Poté jsem učinil malý úkrok stranou a půldruhého roku jsem si zkusil práci ve zcela jiném oboru. Zkušenost to byla pro mne velmi přínosná, obohacující a vzhledem k tomu, že jsem byl docela úspěšný, dovedl jsem si představit, že u této práce zůstanu. Zároveň jsem si však uvědomoval, že mi knížky chybí, proto jsem se k nim vrátil a téměř dva roky byl zaměstnán ve společnosti, která provozuje síť knihkupectví v mnoha městech po celé republice. Knihkupectví Cesta mne vždy přitahovalo svou pohodovou atmosférou, širokým výběrem kvalitní literatury všech žánrů, jasným křesťanským směřováním v duchu ekumenismu a v neposlední řadě osobním přístupem ke svým zákazníkům. Budeme se snažit na tyto hodnoty navázat a dále je rozvíjet, abyste do našeho knihkupectví stále rádi nacházeli cestu.

AnetaHavlickova.jpg

Aneta Havlíčková

knihkupkyně

V dětství jsem nečetla. Rodiče mě dokonce chtěli uplácet panenkami, abych přelouskala alespoň malou knížku pohádek. Bezvýsledně (ze všeho nejraději jsem lezla po stromech a ráchala se v potoce).
Můj přístup se změnil až v lavici táborského gymnázia díky naší vynikající profesorce. Začala jsem hltat každou knihu z povinné četby, a když jsem se ve čtvrťáku přistihla, jak se těším na maturitu z češtiny, bylo o mém dalším směřování rozhodnuto.
Za dobu studia na brněnské filozofické fakultě mi k srdci nejvíce přirostla česká literatura 20. století a teorie vyprávění. A že jsem se ještě nevymanila z toho, co mě na začátku mé literární cesty formovalo, stále se vracím ke klasikám maturitní četby (třeba dnes mi na nočním stolku leží Čapkova Noetická trilogie).
Jako čerstvá absolventka bohemistiky mám radost, že se nemusím s literaturou loučit, ba naopak – mohu se věnovat jediné věci, kterou mám ještě raději než četbu, a to mluvení o knihách s dalšími lidmi.

JanaFerbyova.jpg

Jana Ferbyová

knihkupkyně

Knihy jsou krom pečení, kávy a zahradničení moje životní láska. Tuhle vášeň ke knihám jsem zřejmě zdědila po rodičích. Doma byla vždy spousta dobrých knih a nejinak tomu je teď u mě doma. A když se objevila možnost v knihkupectví pracovat, řekla jsem si, že je to skvělá příležitost být obklopena knihami a novými zajímavými lidmi. Těším se na chvíle strávené nejen nad knihami.