KADAS MANA – Pět rozhovorů o Bohu mimo kostely: kolektiv autorů Bez filtru

978-80-7295-302-8

Nový produkt

Rok vydání: 2022

Nakladatel: Cesta

Popis zboží: kniha, váz., 208 stran

Autoři: Ondřej Havlíček, Alžběta Havlová, Hana Kašpárková, ed., Marie Moreno, Hana Strašáková, Anežka Wiewiorková https://bezfiltrupodcast.cz/

Fotografie: Kryštof Novák, https://kryspin.cz/

Video: Tomáš Lanča https://www.youtube.com/playlist?list=PLFOHB12uV5u-dbfhxVsJs_dGLdUJtLgJh

Více informací

283 Kč s DPH

-15%

333 Kč s DPH

Více informací

Bývalý vězeň. Sprejer. Ten, který nevěděl, zda chce být knězem, či manželem. Ta, která byla závislá na přijetí druhých. Ten, který se rozvedl nedlouho po svatbě.

A přece dnes vstupují do života mnoha lidí a svým jedinečným způsobem vnášejí Boha do veřejného prostoru: v hospodě, u kadeřníka, skrze graffiti pod mostem, hlas z rádia nebo otcovskou péči o ty nejzanedbanější. Řeč je o Zdeňku Papouškovi, Janu Špilarovi, TIMOVI, Lucii Endlicherové a Matěji Novém. Pětici hostů si autoři podcastu Bez filtru pozvali proto, aby zjistili, co jmenované vede k tomu tvořit v jejich životech neobyčejné věci. Odpovědí jsou rozhovory o jejich nevšedním vztahu k Bohu, který se nevejde mezi chrámové zdi a prorůstá jimi do veřejného prostoru jako tráva asfaltem, jak říká TIMO skrze jednu ze svých básní.

Nečekejte však, že se dočtete o tom, že s Bohem lze všechno překonat a že kdo se víc modlí, dělá méně chyb. Sdělení této knihy je, že důvěrný vztah s Bohem je pro všechny a že každý z nás dostal pozvání učinit ho jedinečným. Duchovní povolání totiž není jen zasvěcený nebo řeholní život. Duchovní povolání je každý život.

Kadas mana la kréla sata se sekalámánia sála de karpalá sista kvera mar karvere… (Zdeněk Papoušek, modlitba jazyky při přípravě rozhovoru)

Autoři knihy jsou přátelé a bývalí kolegové z Radia Proglas, kteří společně více než dva roky tvořili pořad Na dřeň. Teď na svoji práci navazují s podcastem Bez filtru. Chtějí otevírat témata, která cítí jako opomíjená nebo vyloučená z veřejného prostoru, především z církve. Snaží se rozvířit diskuzi a obrousit hrany vyhraněných. Za svou práci dostali Novinářskou cenu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Cenu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením. Více na www.bezfiltrupodcast.cz .

Autoři: Ondřej Havlíček, Alžběta Havlová, Hana Kašpárková, ed., Marie Moreno, Hana Strašáková, Anežka Wiewiorková https://bezfiltrupodcast.cz/

Fotografie: Kryštof Novák, https://kryspin.cz/

Video: Tomáš Lanča https://www.youtube.com/playlist?list=PLFOHB12uV5u-dbfhxVsJs_dGLdUJtLgJh

ČTENÁŘI PÍŠÍ:

"Milí, jsem farářka a poslední dobou, která by se dala počítat i na roky, se mi téměř nedaří číst duchovní, teologickou literaturu, knížky se mi doma hromadí a s jejich nepřečtením roste frustrace. Nejezdím na duchovní cvičení, nedaří se mi plnit se podněty tak, jak bych chtěla, potřebovala. V poslední době se mi však dařilo poslouchat Vaše podcasty, i pár starších z Na dřeň. Teď čtu Kadas mana. Je to skvělý!!! Hodně mi to všechno pomáhá - duchovně, osobně, profesně. Jsem vděčná za Vaši práci. Za to, že je vůbec něco takového možné veřejně. Nepřestává mě to udivovat. Tak díky Vám a díky Pánu Bohu. Hodně sil, chuti a inspirativních lidí!"

...

"Do rukou se mi minulý týden dostala pozoruhodná kniha, díky které jsem mohla nahlédnout do života několika lidí, kteří se v konstruktivních a velice otevřených rozhovorech rozpovídali o jejich životě ve víře, s vírou, s Bohem. O tom jací byli a jací jsou, co jim víra dává a v čem váhají. Nevyjadřují se v prázdných frázích, nepoužívají formulky a věty, které se v rámci víry často používají. Mluví o víře, která je přirozenou součástí jejich každičkého dne, hodiny, minuty. O praktické stránce víry! Nevíš si rady, chceš vyslechnout? Konzultuj, diskutuj, mluv s Bohem, zlob se a děkuj! Bůh to unese. Díky Kadas Mana jsem konečně mohla nahlédnout do života lidí, kteří s vírou žijí přirozeně a ve všech jejich podobách. Když se sprchují, usínají, v cele, při důležitých životních rozhodnutích. Děkuji."

...

"Na všech rozhovorech se mi líbila citlivost tázajících a otevřenost odpovídajících. Z knihy si beru poselství, že s Bohem lze vést dialog a že k tomu nutně nejsou potřeba předpřipravené kolonky a zaškatulkované způsoby, jak s Ním mluvit. Jednoduše je to kniha o tom, že vztah s Bohem má být hlavně autentický."

...

"Kadas mana jsem přečetla jedním - dvěma dechy - dny. Mluví ke mně...že Bůh jde k nám naším kanálem, taková milost! Vidím tu barevnost vnímání, denominací, myšlení a co člověk to obohacení. Ano, prožila jsem s knihou i vylití sebe před Ním. Ať mluví dál."

...