ŽIVO(t) V KOSTELE: Žižkovská, Markéta

978-80-7295-286-1

Nový produkt

Také se vám stává, že přijdete do kostela a něco je jinak než naposledy?

Vydejte se s námi do jedné farnosti a prožijte s ní celý liturgický rok. Společně objevme, jak je pestrý a jaké živo může v kostele být. Zajímalo by nás, kolik podobných věcí, situací a proměn najdete i ve své farnosti. 

Příručka ke knize k zaslání či ke stažení v PDF.

Nakladatel: Cesta

Rok vydání: 2021

Více informací

253 Kč s DPH

-15%

298 Kč s DPH

Více informací

Také se vám stává, že přijdete do kostela a něco je jinak než naposledy? Pan farář si tentokrát oblékl zelený ornát, rodině z první lavice se narodilo děťátko, na oltáři hoří čtyři svíce, ve farnosti se objevil nový kamarád, na zdech kostela visí jiné obrazy… Ať už se jedná o jednoduše viditelnou věc, či malý detail, kostel je místo, kde to není nikdy stejné.

Vydejte se s námi do jedné farnosti a prožijte s ní celý liturgický rok. Společně objevme, jak je pestrý a jaké živo může v kostele být. Zajímalo by nás, kolik podobných věcí, situací a proměn najdete i ve své farnosti. 

Kniha obsahuje dvanáct bohatě ilustrovaných dvoustran, které čtenáře provedou celým liturgickým rokem – od adventu k adventu. Díky detailním ilustracím mohou děti objevovat a poznávat důležité prvky jednotlivých částí liturgického roku, objevují vnější proměny kostela, ale i jakým způsobem se mění krajina a dění mimo něj. Na začátku knihy se seznámíte s jednotlivými členy farnosti, které budete v knize potkávat po celý rok.

Pro děti od dvou let.

MARKÉTA ŽIŽKOVSKÁ pracuje na volné noze jako ilustrátorka a grafička. Přestože vystudovala Fakultu architektury VUT v Brně, vždy jí lákala více kreativnější a umělečtější činnost. Již přes 10 let úzce spolupracuje s nakladatelstvím Cesta, pro které navrhuje a realizuje obálky a ilustrace knih. Její výtvarné návrhy přinášejí radost nejen čtenářům, ale i autorům, což není vždy jednoduché. Ke své práci přistupuje velmi pečlivě, vždy se snaží porozumět vyjádření autora dané knihy. Za návrh plakátu získala první místo v soutěži Zviditelni pravdu, kterou vyhlásily Světová katolická asociace pro komunikaci SIGNIS a vatikánský mediální úřad.

Napsali o knize:

Kateřina Šťastná, redaktorka KT a autorka mnoha knih

Kniha je určena pro děti od dvou let, ale pobaví a „začtou“ se do ní jistě i starší generace. Vzhledem k tomu, že je postavena na obrázcích, mohou ji „číst“ už velmi malé děti. 

Kniha pomáhá dětem poznat roční období, zasadit do časové osy, kdy chodí Mikuláš, kdy slavíme Vánoce, co se děje na jaře, v létě či na podzim. V začátku celého příběhu je čtenář seznámen s jednotlivými postavami: farář, řádová sestra, dvě rodiny s dětmi, stařeček a stařenka, bezdomovec… A na jednotlivých stránkách můžeme sledovat i skryté příběhy (například bezdomovce, na kterého během postní sbírky vybrali lidé peníze, a on si díky tomu mohl opatřit umělou nohu; prvních lásek jedné z postav nebo třeba cestu kostelního pavouka). Ale kniha poukazuje i na koloběh života: jedni odcházejí, jiní se rodí (dědeček v létě zemře, na podzim na něj vzpomínají na hřbitově o „dušičkách“; jedna z rodin čeká dalšího potomka). To vše jsou pro malé děti velmi cenné a nové informace i podněty k dalšímu povídání.

Troufám si říct, že náboženská literatura (a pro děti zvlášť) je v naší zemi jakousi Popelkou, a proto by stálo za to ji podpořit. Tato kniha ovšem zasahuje nejen k pochopení liturgického roku, ale rozvíjí i další oblasti dítěte. Množství obrázků a drobných detailů je ideální pro rozvoj fantazie, všímavosti, zrakového vnímání i slovní zásoby. Vzhledem k formátu (leporelo, formát A4 – tedy při otevření jsou jednotlivé obrázky na formátu A3, je ideální ke společnému čtení a vyprávění v rodině, domýšlení jednotlivých příběhů – ať už s maminkou, babičkou či starším sourozencem.

Na základě mých zkušeností s prací v mateřské škole, si troufám tvrdit, že v předškolním věku ještě děti rády sahají po knize a vítají, když si s nimi někdo čte a povídá. Rády sledují obrázky. V tomto případě mohou jednotlivé příběhy „hledat“ spolu s rodiči nebo s těmi, kdo s nimi knihu otevřou. To podpoří i vzájemné vztahy v rodině – a doufejme i budoucí vztah ke knihám.

 

Jiří Stejskal, překladatel a nezávislý redaktor

"Jsou krajiny vnitřní a krajiny vnější. A dělicí čára mezi nimi bývá tenká, až pomyslná. Taková je i čára řezu typickým katolickým kostelem, jak jej, otevřený, do krajiny zasadila architektka a výtvarnice Markéta Žižkovská.

To je asi první, co napadne dospěláka při pohledu na tyto osobité kresby. Jenže kniha je určena dětem a jejím hlavním záměrem je otevřít i těm, která ještě neumějí číst, bohatý svět katolické liturgie. Poukazů na vazbu s děním v přírodě, ročními dobami, počasím jsou  desítky, například  protržená mračna na Velký pátek, ale to hlavní je zde liturgické dění a pak kreslené příběhy jednotlivých farníků coby stálých průvodců, které, jako jakési komiksy bez bublin, si dítě může sestavovat, a tak rozvíjet své schopnosti. U nejmenších dětí  bude vhodná aktivní účast rodičů, prarodičů či starších sourozenců. Ti k ní dostanou stručný manuál.

Drobné a někdy  i realisticky humorné výjevy ze života katolického lidu kostelního jsou však stále jen kulisou k dění zásadnímu, k dění v propojené krajině opravdu vnitřní.

Ve škole  i zejména z venkovského okolí se děti dozvědí o roku národopisném, o jeho zvycích a obyčejích, ale, pokud nechodí do náboženství, už málo o  roku liturgickém. Avšak ten, stejně jako celé křesťanství, je nedílnou součástí naší civilizace. Proto – a také pro  absenci jakékoli pedantické didaktičnosti a suchopárnosti, jakož i naprostou nepřítomnost čehokoli kýčovitého, s čím se dnes děti hojně setkávají, –  dílo doporučuji vaší pozornosti."