Sleva! FRANTIŠKÁNSKEJ ŽIVEL - Jak žít z Boha a dávat lidem: Šebestián Pavel Smrčina, Ondřej Havlíček Zobrazit větší

FRANTIŠKÁNSKEJ ŽIVEL - Jak žít z Boha a dávat lidem: Šebestián Pavel Smrčina, Ondřej Havlíček

978-80-7295-313-4

Nový produkt

Nakladatel: Cesta

Rok vydání: 2023

Popis zboží: váz., 128 stran

Více informací

253 Kč s DPH

-15%

298 Kč s DPH

Více informací

Anotace:

Chvíli recesista a chvíli kontemplativní kněz, potom zase manažer a jindy prostý poutník. Je to prostě živel. Františkánskej živel!

Šebestián Pavel Smrčina vzpomíná v knižním rozhovoru na své dětství a dospívání, zkušenosti z vojny i studií teologie, ale také na kněžská působiště. Odkrývá své úspěchy v práci s lidmi na okraji společnosti nebo při vedení velkých farností, ale také vlastní chyby, z nichž některé vedly málem k jeho vyloučení z řádu.

Životní příběh Šebestiána Smrčiny je v knížce prokládán přirozeně navazujícími úvahami o Bohu, víře, životě, vztazích nebo církvi. Provokativní otázky novináře Ondřeje Havlíčka vedou Smrčinu k detailnímu vysvětlování myšlenek, názorů a přesnému formulování představy o křesťanském postoji ve světě, kde „život je Dostojevskej“, ale „Bůh je jednoduchej“.

Šebestián Pavel Smrčina (* 1966) je římskokatolický kněz a františkán. Vyrůstal s rodiči a třemi sestrami v Praze, kde také chodil do tajného skautského oddílu. Ještě za totality nastoupil do kněžského semináře v Litoměřicích, aktivně se účastnil protestních akcí v listopadu 1989 a následně dokončil studium a kněžskou formaci v Praze. Jako novokněz sloužil dva roky v Uherském Hradišti, poté spoluzakládal farnost na plzeňském sídlišti Severní Předměstí a také formační dům na Prusinách. Následně sedmnáct let působil v klášteře v Moravské Třebové a zasazoval se o péči o lidi na okraji společnosti, za což také roku 2017 obdržel od Nadace Lilie & Karla Janečkových ocenění Laskavec. Od roku 2020 je zpět v Plzni. Provozuje vlastní kanál na YouTube, kam nahrává videa s krátkými zamyšleními. Relaxuje při řízení auta a fyzické práci.

 

Ondřej Havlíček (* 1998) je novinář, vystudovaný právník, spoluzakladatel a jeden z tvůrců podcastového projektu Bez filtru, bývalý redaktor a moderátor Radia Proglas, spoluautor knihy rozhovorů KADAS MANA (2022). Svou prací se snaží dokazovat, že by žádné téma nemělo být tabu. Formovala ho skautská výchova, katolická farnost a vzory rodičů a prarodičů v Šumperku v podhůří Jeseníků. V těchto horách taky nejsvobodněji dýchá a s obdivem sleduje hvězdnou oblohu. Vedl skautský rádcovský vzdělávací kurz a podílel se na vedení skautského chlapeckého oddílu, spolupořádá křesťanský zážitkový tábor pro vysokoškoláky. Rád peče rýžový nákyp, zpívá s kytarou a tančí.

Živelná krása jednoduchosti

Knižní rozhovor, který je vedený nespisovně a končí požehnáním a modlitbou? Proč ne, když se v něm představuje nonkonformní kněz a youtuber P. Šebestián Pavel Smrčina. A navíc jej svými otázkami pobízí, ba někdy až popichuje a provokuje známý novinář a moderátor Ondřej Havlíček, někdejší redaktor Radia Proglas a nyní jeden z tvůrců dynamického křesťanského podcastu Bez filtru. Ten si vysloužil mj. Novinářskou cenu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V jedné z úvodních odpovědí sice „Šeba“ – jak je františkán Smrčina všeobecně znám – říká, že „se do života nevejde všechno“, svým dalším vyprávěním však své tvrzení značně relativizuje. Už proto, že jako příslušník generace narozené v 60. letech pamatuje osudové zvraty církve 20. století. Chodil do tajného skautu, na povinné vojně byl v nejvýchodnějším cípu Československé republiky v Humenném, do semináře vstoupil ještě za totality. Po jejím zhroucení už jako řeholník prožil vyjití řádů na světlo a zapojil se na Slovácku do pastorace v dychtivé atmosféře znovunalézání Boha. Postavil se nablízku bezdomovcům a dalším lidem na okraji. Později na Plzeňsku, po všeobecném vystřízlivění, hledal pro změněnou skutečnost nové cesty a pro svou osobní víru nové impulzy, a to i na hranici konfliktu s představenými a pravověřím. I touto knihou – říká v ní Smrčina – se omlouvá všem, komu tím ublížil, protože „neexistuje nic jako soukromej hřích“. Právě Smrčinovy širší úvahy, které mu Ondřej Havlíček pomáhá svými postřehy i protiargumenty skvěle rozvíjet, knize pomáhají vybočit z proudu obvyklých knižních rozhovorů. P. Šebestián o své víře hluboce přemýšlí a zároveň se nenechá v jejích základních danostech sebepropracovanější námitkou rozkolísat nebo zviklat. Originálně a inspirativně uvažuje také o církvi a okolní společnosti a dovede přiléhavě, ačkoli prostořece pojmenovávat. Prostě živel, a vskutku „františkánskej“ k tomu – jak dotvrzuje i jeho závěrečné shrnutí: „Křesťanství není o ambici nebo o výkonu. Je o jednoduchosti. Kdo začne v životě zpomalovat, zjistí, že má pokoj, radost, že najednou cítí Boha a má hezký vztahy, nežije ve stresu. Bůh je jednoduchej.“

Katolický týdeník 2023, ALENA SCHEINOSTOVÁ