Sleva! ZÁPISKY Z TROLEJBUSU: Komrska, Tomáš Zobrazit větší

ZÁPISKY Z TROLEJBUSU: Komrska, Tomáš

978-80-7295-254-0

Nový produkt

Tato kniha je dobrou zvěstí: podívejte, co zažívá jeden řidič trolejbusu a jak ho to proměňuje. Duch totiž vane, kam chce. Vane i v trolejbuse, pronikne kamkoliv - nikdy a nikde nejste odříznuti od zdroje.

Ilustrace Jan Heralecký

Ze slovenského originálu přeložil František Prokop, návrh obálky Tomáš Lanča.

Nakladatel: Cesta

Rok vydání: 2020

Popis zboží: kniha, brož., počet stran: 184

Více informací

Tento produkt již není na skladě

109 Kč s DPH

-15%

128 Kč s DPH

Více informací

Tato kniha je dobrou zvěstí: podívejte, co zažívá jeden řidič trolejbusu a jak ho to proměňuje. Duch totiž vane, kam chce. Vane i v trolejbuse, pronikne kamkoliv - nikdy a nikde nejste odříznuti od zdroje.

Tomášova práce řidiče je prostoupena reflexí. Soustavně v sobě vnitřně zpracovává prožívané napětí mezi póly egocentrismu, tuposti a agresivity na jedné straně a nadosobních hodnot lidské vzájemnosti, solidarity a velkorysosti na straně druhé; mezi dodržováním životu prospívajícího řádu - a překračováním předpisů vždy, když to tak člověku poslouží lépe; mezi laciným odplácením zla zlem – a plodnější volbou laskavosti, rozpouštějící útočníkovu zlobu.

Tomáš je otevřený životu i myšlenkám, což zázračně odemyká i jeho okolí: stejně jako má pootevřené dveře kabiny, aby mohl dovnitř proudit vzduch, stejně jako svůj vůz otvírá i mimo předpisové limity, aby mohl svézt obzvlášť potřebné cestující, tak otvírá i lidská srdce nečekanou inspirací, kterou jim přináší svým nekonvenčním, nepředpisovým a nezvykle velkorysým myšlením a jednáním.

Šťastnou jízdu!

 

Projít životem s dobrou reputací a nepotrhanými nervy vyžaduje určitý nadhled. Někdo ho hledá v odstupu od ostatních, v nepřístupnosti a sebespokojenosti. Jiný ho nenajde nikdy. Tomáši Komrskovi dobře posloužila výška trolejbusu. Z pozice řidiče se naučil vnímat dění kolem sebe s nadhledem.

Ten nadhled si ale udrží, i když stojí se svým protějškem na jedné rovině, tváří v tvář. Zjevně se mu osvědčilo oblékat si cizí kůži, hodnotit problém očima druhé strany. Mnoho konfliktů pak vnímá jinak, jako malichernosti. V jiných najde pro svůj protějšek pochopení.

Dopravní zácpy ho naučily trpělivosti. Laskavé reakce cestujících na jeho vlastní laskavost a mírnost mu potvrdily, že stojí za to, investovat do dobrých vztahů i tam, kde jde o náhodné a zřejmě jednorázové setkání. Že laskavý jedinec zmůže mnoho, že má v moci, byť jen o maličko, měnit svět. Že tam, kde je k tomu z pohledu mezilidských vztahů dobrý důvod, stojí za to někdy i porušit předpis.

Zdrojem Tomášova nastavení je zjevně text Bible. Netluče s ním čtenáře po hlavě, občas mu ale problikne myšlenkami lehký odkaz, drobné připomenutí vět, které dobře zná. Z pokladu svého srdce čerpá osvěžující vodu, která dokáže ochladit i letním vedrem rozpálený dopravní prostředek s celým jeho nákladem.

Překlad ze slovenštiny je přirozený, čtivý, jen na pár místech narušený severomoravským dialektem (Proč jsem tady přišel?). Celkový dojem z knihy ale nepokazí. Příjemné, inspirativní, nadějeplné čtení.